Co to jest erekcja?

Erekcja jest to wypełnienie się ciał jamistych prącia krwią, dzięki czemu uzyskuje ono większe rozmiary i sztywność i podnosi się. Jest to nazywane także wzwodem i stanowi element konieczny do odbycia stosunku seksualnego przez mężczyznę.

Czynność erekcji angażuje układ nerwowy, rozrodczy i sercowo-naczyniowy, poprzez stymulację bodźcami o charakterze seksualnym nerwy przewodzą impulsy do mózgu, który w odpowiedzi uwalnia tlenek azotu II z zakończeń nerwowych. Związek ten ma zdolność do rozluźniania mięśni gładkich, które są obecne w tętnicach. Rozkurcz tętnic zasilających penis przez NO działa jak pompa, dzięki której do ciała jamistych tego narządu trafia coraz większa objętość krwi. Dzięki napływowi krwi prącie zwiększa swoje rozmiary, co w końcu prowadzi do uciskania na tętnice i zamykania ich światła – jest to mechanizm, który zapewnia zatrzymanie krwi we wnętrzu penisa – pozwala to na utrzymanie odpowiednio długiego wzwodu w czasie stosunku. Po pewnym czasie, zwykle po orgazmie dochodzi do stopniowego skurczu naczyń spowodowanego rozkładem tlenku azotu przez enzym fosfodiesterazę typu piątego, co doprowadza do cofnięcia się krwi z powrotem do krwiobiegu i zakończenia wzwodu.

Wzwody występują u mężczyzn już w okresie płodowym, z tym, że płód nie jest stymulowany seksualnie. Regularna erekcja pojawia się w okresie dojrzewania chłopców, to jest około 12. roku życia. Wzwody u nastolatków mogą być mimowolne, lub pojawiać się w wyniku bodźców. Niekontrolowane wzwody są czasem kłopotliwe dla młodych mężczyzn, którzy czują się nimi skrępowani, zwłaszcza gdy dochodzi do nich w szkole czy na basenie. Erekcja u dorosłego mężczyzny zależna jest od głównie stężenia testosteronu, stanu serca i układu krążenia, palenia, picia alkoholu oraz podatności na stres. Długotrwały stres obniża ilość występujących wzwodów.

Według badań naukowych erekcja występuje w największym natężeniu w okresie rozrodczym, kiedy to wytwarzane są największe ilości testosteronu – jest to proces biologicznie zaplanowany, ma na celu popchnięcie mężczyzny do szukania partnerki i spłodzenia potomstwa, któremu przekaże on swoje geny.

Zdolność do erekcji po 45 roku życia spada w wielu przypadkach, jest to związane z niższym poziomem testosteronu we krwi i mniejszą aktywnością wytwórczą jąder. Nie jest to niczym niezwykłym i nie powinno budzić niepokoju, o ile nie pojawiają się regularne zaburzenia wzwodu, takie jak np. niemożność jego utrzymania, czy też całkowity brak erekcji nawet przy działaniu silnych bodźców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *