Erekcja jest to wypełnienie się ciał jamistych prącia krwią, dzięki czemu uzyskuje ono większe rozmiary i sztywność i podnosi się. Jest to nazywane także wzwodem i stanowi element konieczny do odbycia stosunku seksualnego przez mężczyznę.
Czynność erekcji angażuje układ nerwowy, rozrodczy i sercowo-naczyniowy, poprzez stymulację bodźcami o charakterze seksualnym nerwy przewodzą impulsy do mózgu, który w odpowiedzi uwalnia tlenek azotu II z zakończeń nerwowych. Związek ten ma zdolność do rozluźniania mięśni gładkich, które są obecne w tętnicach. Rozkurcz tętnic zasilających penis przez NO działa jak pompa, dzięki której do ciała jamistych tego narządu trafia coraz większa objętość krwi. Dzięki napływowi krwi prącie zwiększa swoje rozmiary, co w końcu prowadzi do uciskania na tętnice i zamykania ich światła – jest to mechanizm, który zapewnia zatrzymanie krwi we wnętrzu penisa – pozwala to na utrzymanie odpowiednio długiego wzwodu w czasie stosunku. Po pewnym czasie, zwykle po orgazmie dochodzi do stopniowego skurczu naczyń spowodowanego rozkładem tlenku azotu przez enzym fosfodiesterazę typu piątego, co doprowadza do cofnięcia się krwi z powrotem do krwiobiegu i zakończenia wzwodu.
Wzwody występują u mężczyzn już w okresie płodowym, z tym, że płód nie jest stymulowany seksualnie. Regularna erekcja pojawia się w okresie dojrzewania chłopców, to jest około 12. roku życia. Wzwody u nastolatków mogą być mimowolne, lub pojawiać się w wyniku bodźców. Niekontrolowane wzwody są czasem kłopotliwe dla młodych mężczyzn, którzy czują się nimi skrępowani, zwłaszcza gdy dochodzi do nich w szkole czy na basenie. Erekcja u dorosłego mężczyzny zależna jest od głównie stężenia testosteronu, stanu serca i układu krążenia, palenia, picia alkoholu oraz podatności na stres. Długotrwały stres obniża ilość występujących wzwodów.
Według badań naukowych erekcja występuje w największym natężeniu w okresie rozrodczym, kiedy to wytwarzane są największe ilości testosteronu – jest to proces biologicznie zaplanowany, ma na celu popchnięcie mężczyzny do szukania partnerki i spłodzenia potomstwa, któremu przekaże on swoje geny.
Zdolność do erekcji po 45 roku życia spada w wielu przypadkach, jest to związane z niższym poziomem testosteronu we krwi i mniejszą aktywnością wytwórczą jąder. Nie jest to niczym niezwykłym i nie powinno budzić niepokoju, o ile nie pojawiają się regularne zaburzenia wzwodu, takie jak np. niemożność jego utrzymania, czy też całkowity brak erekcji nawet przy działaniu silnych bodźców.