Czym jest impotencja?

Impotencja jest to stan niemożności osiągnięcia wzwodu lub jego utrzymania w stopniu, który uniemożliwia odbywanie satysfakcjonujących kontaktów seksualnych. Problem ten jest znany od wieków, uważa się, że pojawił się on już w starożytności, kiedy ludzie zrezygnowali z koczowniczego trybu życia i zaczęli się osiedlać. Osadniczy styl życia spowodował zmianę sposobu odżywiania – zmniejszyła się ilość pełnowartościowych białek, a zwiększyła podaż cukrów i tłuszczu. Człowiek prowadzący osiadły tryb życia stał się mniej aktywny fizycznie. Obfitość pokarmów i brak ruchu sprzyjały rozwojowi chorób cywilizacyjnych, z którymi borykamy się do dnia dzisiejszego. Schorzenia związane z rozwojem społeczeństwa, takie jak cukrzyca, otyłość, miażdżyca czy choroby serca upośledzają potencję, ponieważ nie pozwalają na wystarczające do wzwodu wypełnienia ciał jamistych penisa krwią.

Impotencja leki

Zaburzenia erekcji są problemem dotykającym coraz młodszych mężczyzn, schorzenie to może być powodowane czynnikami psychogennymi, takimi jak stres, czy strach przed niepodołaniem zadaniu. Seks jest czynnością, która wymaga wydolności fizycznej, ponieważ angażuje on wiele mięśni i układów naszego ciała. Współżycie płciowe sterowane jest przez ośrodkowy układ nerwowy z pomocą wielu substancji, głównie o charakterze hormonalnym. Najważniejszym hormonem regulującym potencje jest testosteron – to właśnie on sprawia, że mężczyzna ma ochotę na seks, a jego penis ulega wzwodowi. Wydzielanie testosteronu jest zaburzane przez alkohol oraz długotrwałe stosowanie sterydów, co jest jedną z lepiej poznanych przyczyn upośledzenia potencji.

Impotencja najczęściej pojawia się po czterdziestym roku życia, często staje się powodem frustracji. Mężczyzna czuje się upokorzony faktem, że jego współżycie nie jest tak udane jak wcześniej. Także kobiety nie są zachwycone brakiem udanego pożycia, i choć część z nich nie porusza tego tematu pragną one zmian na lepsze.

Ofiarami zaburzeń potencji padają także mężczyźni, którzy intensywnie uprawiają sport – morderczy wysiłek fizyczny znacznie obniża poziom popędu seksualnego, stan ten jest zwykle przejściowy i po kilku dniach od treningu libido powraca do normy.

Problem impotencji występuje u większości osób wyniszczonych nałogami, takimi jak alkoholizm, nikotynizm czy zażywanie narkotyków. Jest to związane nie tylko z osłabieniem kondycji fizycznej, ale także z utratą wrażliwości na bodźce, które u osób nieuzależnionych wywołują erotyczne doznania.

Zaburzenia potencji to temat drażliwy, którego rozwiązania szuka się często w tajemnicy. Na szczęście od kilkunastu lat leczenie zaburzeń wzwodu jest bardziej efektywne dzięki wprowadzeniu Viagry i jej zamienników. Działanie tego leku umożliwia długą i silną erekcję, co sprawia, że korzystanie z dobrodziejstw igraszek miłosnych z partnerką nie zostaje ograniczone przez wiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *