Erekcja u chłopców

Erekcja u chłopców jest zjawiskiem normalnym i nie należy się nią przejmować. Obserwuje się, że wzwody występują już w życiu płodowym – są one elementem przystosowania organizmu mężczyzny do pełnienia funkcji rozrodczej w przyszłości. Erekcja jest sposobem kontrolowania przez mózg sprawności układu płciowego.

Chłopcy wkraczający w okres dojrzewania zauważają u siebie nocne wzwody, które utrzymują się także o poranku. Świadczy to o podnoszeniu się poziomu testosteronu – głównego męskiego hormonu płciowego, który stymuluje czynności seksualne. Testosteron odpowiada za rozwój cech płciowych, zarówno pierwszorzędowych, takich jak obecność jąder i penisa, jak i drugorzędowych – cech typowych dla męskiej sylwetki – wąskich bioder i szerokiej klatki piersiowej oraz kanciastej twarzy. Testosteron wpływa także na rozrost głośni i obniżenie się tonu głosu.

Erekcja u chłopców jest kolejnym etapem na drodze do osiągnięcia dojrzałości płciowe. Początkowo wzwód może stanowić duży dyskomfort dla młodego mężczyzny, związany z niekontrolowanym wzwodem, który może pojawić się na przykład w szkole bądź zwyczajnie na ulicy i nie koniecznie musi być wynikiem podniecenia seksualnego, może również wystąpić mimowolnie. Ponadto zauważenie erekcji przez dziewczęta, np. koleżanki z klasy często staje się powodem do złośliwych żartów. Nie należy się tym martwić, ponieważ wzwody są funkcją zaplanowana biologicznie i potwierdzają zdrowie organizmu. Rówieśnicy stykają się z identycznym problemem – nie warto więc myśleć, że jest to zjawisko odosobnione i ukrywać się z nim. Szczera rozmowa z zaufaną osobą pozwala wszystko wyjaśnić. Warto odwiedzić również internetowe serwisy poświęcone okresowi dojrzewania mężczyzn i męskiemu zdrowie np forum męskie zdrowie.

Wielu chłopców ukrywa swoje wzwody, np. nosi długie bluzy, czy swetry, które zasłaniają spodnie w kroku, dzięki czemu czują się bardziej pewnie. Niestety na takich obiektach jak baseny, czy plaża ukrywanie wzwodu jest trudniejsze, dlatego warto zaakceptować jego pojawianie się jako oznakę męskości. Jeżeli wzwody przestana się na jakiś czas pojawiać, to nie należy wpadać w panikę – może to być związane ze skokami hormonów płciowych, co jest typowe w czasie dojrzewania.

U młodych chłopców nie powinno się stosować leków na potencję, takich jak np. Viagra w celu sztucznego wywoływania wzwodów, ponieważ może to odbić się na późniejszej sprawności seksualnej. Nagły zanik erekcji może nastąpić w czasie terapii lekami sterydowymi, może temu także towarzyszyć ginekomastia, czyli wzrost gruczołów piersiowych i bioder u mężczyzny, co upodabnia jego sylwetkę do kobiecej. W razie zupełnego zaniku erekcji na bardzo długi czas warto udać się do urologa, w celu wykonania badań diagnostycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *