Erekcja u dorosłych mężczyzn

Erekcja, czyli zdolność do napełnienia prącia krwią i jego uniesienia jest konieczna do odbywania stosunków seksualnych. Wzwód pojawia się we wczesnym okresie dojrzewania u chłopców, często bezwiednie. Z wiekiem występowanie erekcji jest coraz bardziej związane z występowaniem bodźców o charakterze seksualnym, takich jak bodźce wzrokowe, dźwięki, dotyk czy określone zapachy, kojarzone z doznaniami erotycznymi. Do wzwodu dochodzi oczywiście także na skutek działania feromonów partnerki lub innej kobiety, która znajduje się w wystarczająco bliskiej odległości, aby te cząsteczki zostały wykryte przez męski organizm.

Dorośli mężczyźni mają wzwód we śnie, zwykle utrzymuje się on aż do poranka, chyba, ze w nocy wystąpiła samoistna ejakulacja – wytrysk nasienia. Panowie cieszący się sprawnością seksualną notują u siebie częste i regularne erekcje, które trwają odpowiednio długo, aby umożliwić satysfakcję z pożycia seksualnego.

Wzwód ma miejsce dzięki pobudzeniu zakończeń nerwowych podczas podniecenia (zarówno fizycznego jak i psychogennego) do uwalniania tlenku azotu II, który wpływa na rozszerzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących męskie genitalia w krew. Napływ krwi do penisa powoduje zwiększenie jego rozmiarów i twardości, a następnie ucisk ciał jamistych wypełnionych krwią na naczynia doprowadzające ją do tego organu, dzięki czemu erekcja utrzymuje się dostatecznie długo, aby pozwolić na penetrację ciała partnerki i osiągnięcie orgazmu.

Erekcja u dorosłego mężczyzny zależna jest od stężenia testosteronu, wydolności serca i układu krążenia, nałogów a także ilości stresu, na którego działanie wystawiany jest jego organizm. Długotrwały stres bardzo negatywnie odbija się na zdolności do wzwodu. Choroby serca sprawiają, że do penisa dopływa mniejsza ilość krwi, przez co erekcja jest osłabiona, tzn. może trwać niewystarczająco długo lub wcale nie wystąpić. Nałogi, takie jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, czy zażywanie substancji odurzających zaburzają wzwód, głównie przez obniżenie poziomu testosteronu w wyniku zaburzania jego syntezy.

U mężczyzn po 40 roku życia zdolność do erekcji maleje, co ma związek z obniżaniem się stężenia testosteronu we krwi. Jest to proces naturalny i o ile nie powoduje zaburzeń wzwodu, a jedynie jego nieco rzadsze występowanie, to nie jest powodem do zmartwień. Jeżeli jednak mężczyzna nie jest w ogóle zdolny do erekcji, to warto poświęcić temu problemowi nieco uwagi i udać się do specjalisty, zamiast skrzętnie go ukrywać. Rozwój medycyny sprawia, że w większości przypadków można znacznie usprawnić funkcje seksualne, dlatego warto skierować się z takim kłopotem do lekarza. Ponadto wskazane jest prowadzenie aktywnego trybu życia i właściwa dieta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *