Impotencja

Impotencją nazywamy dysfunkcje seksualne, których symptomem jest brak wzwodu czyli erekcji (gotowości do odbycia stosunku seksualnego przez mężczyznę). Rzadziej termin ten jest używany przy braku ejakulacji, czyli wytrysku. Zjawisko to wyklucza takiego mężczyznę z możliwości przeżywania stosunków płciowych co może wiązać się z przygnębieniem, bardzo niską samooceną, depresją a niekiedy nawet próbami samobójczymi jednak są to skrajne przypadki.

Impotencja najczęściej dotyka mężczyzn w wieku około 50 lat – jednak nie stanowi to reguły. Cierpi na nią ponad 50 % mężczyzn z czego tylko 10 % ma problem z całkowitą impotencją, reszcie panów udaje się przezwyciężyć ten problem i powrócić do życia seksualnego, przynajmniej częściowego. Specjaliści uważają występowanie impotencji za zjawisko narastające i szacują, że do 2015 r. zaburzenia erekcji będą dotyczyć ponad 411 milionów mężczyzn pomiędzy 40. a 69. rokiem życia.

Problem zaburzeń potencji był znany już dawno temu. Ze źródeł historycznych dowiadujemy się, że już w starożytności impotencja była kłopotem i zmorą dnia codziennego. (Według kodeksu Hammurabiego żonie wolno było opuścić męża dotkniętego tą przypadłością bez jakichkolwiek konsekwencji). Należy pamiętać iż przejściowa impotencja może czasami przytrafić się każdemu mężczyźnie, jednak o zaburzeniu potencji mówimy, wtedy, gdy ma ona charakter stały lub pojawia się regularnie.

Pojawienie się takich objawów w przypadkowych/jednorazowych kontaktach seksualnych, szczególnie wtedy gdy towarzyszy im silne napięcie, jest na ogół zjawiskiem normalnym, wynikającym z przeżywanego stresu związanego z chęcią pokazania siebie i swoich możliwości z jak najlepszej strony. Przypadłość ta jest sprawą bardzo wstydliwą dla mężczyzn i dlatego rzadko udają się oni do specjalisty w pierwszym okresie jej występowania, czekając na zmiany. Wreszcie, gdy poprawa nie nadchodzi mężczyźni, często pod naciskiem partnerki idą do urologa w celu zaradzenia zaistniałej sytuacji. Lekarz dobiera terapię stosownie do ustalonej przyczyny, wieku i zdrowia pacjenta, co zapewnia wysokie bezpieczeństwo.

Impotencja

Niektórzy mężczyźni do końca starają się unikać tego tematu, i często w tajemnicy przed partnerką kupują różne suplementy oraz leki wspomagające występowanie erekcji, które dyskretnie zażywają. Niekiedy kończy się to źle, zwłaszcza, gdy preparaty pochodzą z niesprawdzonych źródeł, oraz, gdy impotencji towarzysza poważne schorzenia, takie jak choroby serca, miażdżyca, cukrzyca czy nadciśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *