Impotencja to problem dotykający 10% wszystkich mężczyzn na globie, niezależnie od kultury, wieku i poziomu wykształcenia mężczyźnie wstydzą się o nim rozmawiać i często ukrywają go przez długi czas, nawet przed swoimi partnerkami. Za impotencje uważa się niezdolność do erekcji penisa i jej utrzymania, trwającą stale w czasie. Jednorazowe lub rzadko występujące problemy z osiągnięciem wzwodu nie są traktowane jako impotencja, ponieważ przydarzają się praktycznie każdemu mężczyźnie.
Męska impotencja nie jest typowa tylko dla współczesności, już w starożytności kilka tysięcy lat temu była ona opisywana nie tylko przez lekarzy, ale i prawników. W niektórych kulturach do tej pory zapadnięcie na impotencję jest formalnym zakończeniem związku mężczyzny i kobiety. Panowie cierpiący na to schorzenie nierzadko spotykają się z niezadowoleniem swoich partnerek, które nie zawsze chcą zrozumieć istotę problemu. Panie, których partnerów dotknęła impotencja często uważają się za zbyt mało atrakcyjne, aby podniecić swojego wybranka, przez co popadają w depresję, która wywołuje u części z nich także skłonność do awantur.
Impotencja może dopaść mężczyznę w każdym wieku – twierdzenie, że na to schorzenie cierpią tylko starsi panowie nie jest prawdą. Faktem jest, że mężczyźni w średnim wieku są nim częściej obarczeni, niż panowie dopiero co wkraczający w życie seksualne. Ma to związek ze starzeniem się organizmu, zmianą poziomu hormonów androgenowych, takich jak testosteron we krwi, a także rozwojem chorób ogólnoustrojowych.
Obniżenie stężenia testosteronu jest także typowym skutkiem ubocznym długiego zażywania preparatów sterydowych, głównie przez kulturystów i atletów. U osób takich obniża się poziom popędu seksualnego i zdolność osiągania satysfakcjonującej erekcji, co nie pozwala na czerpanie przyjemności ze współżycia seksualnego. U intensywnie trenujących sportowców, nawet tych nie stosujących dopingu może dochodzić do przejściowej impotencji, głównie ma to miejsce w trakcie imprez sportowych, które nie tylko wymagają ogromnego wysiłku fizycznego, ale także powodują napięcie emocjonalne, przez co funkcje seksualne mogą zostać zaburzone.
U mężczyzn z chorobami serca i naczyń krwionośnych obserwowano większe ryzyko powstania impotencji ze względu na upośledzenie serca jako pompy tłoczącej krew do penisa, co wywołuje jego niepełne wypełnienie, które nie może wywołać wzwodu. Panowie cierpiący na nadciśnienie tętnicze mają obkurczone naczynia krwionośne, które nie rozszerzają się an tyle, aby umożliwić krwi wpływanie do penisa w takiej ilości, aby mógł on stać się większy i sztywny, co umożliwiałoby stosunek.