Leczenie impotencji, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Impotencja to stan, w którym niemożliwe jest osiągnięcie zdolności do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. U mężczyzn impotencja objawia się brakiem występowania lub zaburzeniem erekcji. U kobiet impotencja jest często utożsamiana z oziębłością płciową, czyli brakiem odczuwania przyjemności z życia erotycznego.
Terapia impotencji zajmują się seksuolodzy, urolodzy (w przypadku mężczyzn) oraz ginekolodzy (w przypadku kobiet). Aby uzyskać skuteczność leczenia konieczne jest rozpoznanie przyczyny tego schorzenia. Może ona wypływać z nastawienia psychicznego, np. obawy, strachu przed zawiedzeniem partnera, lub być następstwem zmian poziomu hormonów we krwi, lub chorób ogólnoustrojowych, takich jak choroby serca, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby endokrynologiczne, czy przebyte zawały serca i udary mózgu. U mężczyzn impotencja może także sugerować choroby gruczołu krokowego – prostaty. Zwykle towarzysza temu problemy z oddawaniem moczu.
Urolog przeprowadza wywiad z pacjentem, a w razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji przeprowadza także badania, takie jak USG jamy brzusznej, badanie prostaty, które odbywa się przez odbyt, oraz, w przypadku podejrzenia impotencji psychogennej test polegający na wstrzyknięciu prostaglandyny do penisa – jeśli nastąpi wzwód, to jest to potwierdzenie, ze przyczyna schorzenia leży w umysle pacjenta.
Lekarz po ustaleniu przyczyny problemów może zastosować leczenie farmaceutykami, czyli lakami syntetycznymi, takimi jak np. Viagra i jej odpowiedniki, np. Lovegra dostosowana do potrzeb kobiet. Terapia powinna także obejmować zmianę trybu życia, zwłaszcza wprowadzenie właściwej diety i aktywności fizycznej. W większości przypadków zalecane jest także rzucenie palenia i zaprzestanie spożywania alkoholu.
Rys. Model 3D Viagry
W przypadku rozpoznania impotencji o podłożu psychologicznym lekarz kieruje pacjenta na leczenie psychologiczne, które ma na celu rozwinięcie metod walki ze stresem i rozładowywanie go, a także przezwyciężenie strachu przed stosunkiem, wypływającego z niepowodzeń w przeszłości lub obawy o odrzucenie przez partnerkę.
Leczenie impotencji jest dość skuteczne, dzięki obecności na rynku farmaceutycznym wielu leków, niestety pomimo różnorodności preparatów i konkurencji niektóre terapie mogą okazać się dosyć kosztowne. Aby zmniejszyć koszty leczenia często korzysta się ze środków generycznych, które działają identycznie, ale mają korzystniejszą cenę.