Erekcja, czyli wzwód jest to stan w organizmie mężczyzny, w którym prącie wypełnia się krwią, staje się większe, grubsze i sztywniejsze i unosi się w górę. Wzwód ma na celu umożliwienie penetracji pochwy kobiety w trakcie stosunku seksualnego. Erekcja następuje dzięki obecności w prąciu gąbczastych obszarów, nazywanych ciałami jamistymi, które magazynują dopływającą krew na czas trwania wzwodu. Pęcznienie członka wypełnianego krwią powoduje ucisk, a następnie zamknięcie światła naczyń, które doprowadzają do niego krew. Czas na jaki takie naczynia zostaną zamknięte jest długością trwania wzwodu.
Krótka erekcja stanowi problem dla każdego mężczyzny, który chce uprawiać seks i czerpać z niego przyjemność. Zbyt krótka erekcja może mieć wiele przyczyn, zarówno psychologicznych, jak i fizycznych. Regulowanie czasu trwania wzwodu jest bardzo złożone, kontrola tej czynności jest sprawowana przez układ nerwowy, który oddziałuje uwalniając z zakończeń nerwowych mediatory – cząsteczki sygnałowe dla komórek i tkanek. Związkiem koniecznym dla wystąpienia i utrzymania erekcji jest tlenek azotu II – substancja, która powoduje rozkurcz mięśni gładkich ścian naczyń, co pozwala krwi swobodnie wpływać do ciał jamistych prącia. Tlenek azotu II jest rozkładany przez enzym, zwany fosfodiesterazą typu 5. Czynność tego białka enzymatycznego sprawia, że naczynia krwionośne ponownie się kurczą, a krew odpływa z penisa, z powrotem do krwiobiegu – następuje zakończenie erekcji.
Mężczyźni, u których występuje krotka erekcja zwykle albo nie mają wystarczającego stężenia tlenku azotu II, co może być powodowane niedoborami argininy i minerałów w diecie, lub też posiadają nadmierne ilości białka enzymatycznego – fosfodiesterazy typu piątego. Szybki rozkład tlenku azotu II działa niekorzystnie na sprawność seksualną. Brak wystarczającego czasu dla osiągnięcia orgazmu przez obydwoje partnerów jest często powodem niezadowolenia i kłótni. Dla mężczyzny taka sytuacja także nie jest powodem do dumy, nawet jeśli mimo krótkiej erekcji jest on w stanie współżyć i osiągać orgazm, to świadomość niezaspokojenia potrzeb partnerki nie pozwala mu poczuć się w pełni sprawnym seksualnie. jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas warto skorzystać z pomocy specjalisty – lekarz urolog sprawdzi, jaka jest przyczyna tej dysfunkcji seksualnej i dobierze odpowiednie leczenie. Współczesna medycyna oferuje duże bardzo skuteczną terapię takich zaburzeń, nie warto więc czekać na cud – w przełamaniu wstydu może pomóc fakt, że problemy ze zbyt krótką erekcja nie należą do rzadkich zaburzeń.