Papierosy a erekcja

Papierosy to używka, której cena nie tylko daje się odczuć w kieszeni, ale także na naszym zdrowiu. Palenie wyrobów tytoniowych wytwarza substancje smoliste, oraz trujące związki, które nie tylko trafiają do płuc i są tam odkładane, ale także z pęcherzyków płucnych wędrują wraz z z krwią do różnych tkanek i narządów, w tym także organów płciowych. Pomimo tego, iż palenie papierosów jest rakotwórcze i większość Polaków ma tego świadomość liczba palaczy nie maleje. Do popularności tego nałogu przyczyniają się zarówno reklamy jak i filmy, w których przystojni mężczyźni po udanym współżyciu sięgają po papierosa. Stereotyp palacza jako uosobienia męskości pokutuje do dziś.

Palenie papierosów niesie ze sobą większe ryzyko zawałów serca i innych poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, takich, jak chociażby miażdżyca naczyń. Jak wiadomo, im zdrowsze serce i naczynia krwionośne, tym wydajniejsza i silniejsza erekcja. Palacze prędzej czy później stają się ofiarami zaburzeń wzwodu, także ich popęd seksualny maleje w wyniku gorszego ukrwienia i mniejszej wrażliwości receptorów na bodźce. Tak więc nasuwa się prosty wniosek – palenie tytoniu prowadzi do impotencji.

Papieros zawierają nikotynę – substancję chemiczną, która działa na receptory nerwowe. Związek ten ma także właściwości zwężające naczynia krwionośne. Pod wpływem nikotyny dochodzi do skurczu tętnic, które sprawiają, że krew dopływa do ciał jamistych penisa. Nikotyna wpływa na gospodarkę hormonalną, jej działanie wywołuje spadek poziom testosteronu i androgenów we krwi. Zmniejszenie stężenia hormonów sprawia, ze w mniejszej ilości dostają się one do tkanek. Ponadto zawarta w tytoniu nikotyna podnosi poziom wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, co sprzyja wytwarzaniu się płytek miażdżycowych w tętnicach. Miażdżyca jest chorobą, która powoduje zwężenie się światła naczyń, a przez to podwyższenie ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie znacznie upośledza występowanie wzwodów, ponieważ nie daje możliwości odpowiedniego rozkurczenia się ścian naczyń, które transportują krew do ciała jamistych członka. Zbyt mała objętość krwi w prąciu uniemożliwia ucisk i zamknięcie naczyń krwionośnych, przez co krew może z powrotem odpływać stamtąd do łożyska naczyniowego. Efektem tego jest brak wzwodu lub jego szybkie opadanie – w obu przypadkach niemożliwe jest współżycie płciowe. Wieloletni palacze narażeni są na trwałe występowanie impotencji, ponieważ niektóre spustoszenia w organizmie, wywołane nikotyna i dymem papierosowym są nieodwracalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *