Poranna erekcja

Poranna erekcja, zwana potocznie dość żartobliwie „porannym aligatorem” jest stanem odpowiedzi fizjologicznej, tzn. występującym w zdrowym organizmie. Wzwód o poranku jest zakończeniem serii wzwodów występujących prawidłowo nocą u mężczyzn sprawnych seksualnie. Kolejne nocne erekcje pojawiają się w fazie głębokiego snu – REM (faza szybkiego ruchu gałek ocznych – ang. rapid eye movement), gdy mózg zwiększa swoją aktywność, a w nasz organizm zwiększa wydajność procesów regeneracji.

Czynnikami wpływającymi na wystąpienie tego zjawiska jest głównie jakość snu, jego długość, stan zdrowia serca, wysokość ciśnienia tętniczego, a także dieta, nałogi, czy ilość stresu, na jaki dany mężczyzna jest narażony.

Naukowcy od dawna prowadzili badania mające na celu obserwację porannej erekcji u mężczyzn w różnym wieku, wczesne prace naukowe nie wykazały różnicy w porannym wzwodzie u starszych osób w porównaniu z tą występującą u młodszych. Natomiast w najnowszych badaniach wykazano, że poranne wzwody stopniowo zmieniają się wraz z wiekiem, zwykle chodzi o zmniejszenie sztywności prącia oraz długości erekcji, natomiast częstość jej występowania nie ulega wielkim zmianom. Może to mieć związek ze zmianami czasu snu wraz z wiekiem, u osób starszych sen jest o 2-3 godziny krótszy, w porównaniu do młodszych.

Jednym z powodów, dla których naukowcy badają poranne erekcje jest chęć użycia ich brak lub występowania jako narzędzi diagnostycznych w ustalaniu przyczyny zaburzeń wzwodów z powodów innych, niż psychologiczne. Zwykle pierwszym pytaniem skierowanym przez lekarza do pacjenta skarżącego się na brak satysfakcji ze współżycia jest to, czy występują u niego poranne wzwody, i czy są one pełne.

Jeżeli obserwuje się brak porannych erekcji, któremu towarzyszy także ich niewystępowanie w trakcie dnia, nawet w sytuacjach o charakterze erotycznym to może to być oznaką problemów psychologicznych lub fizycznych w organizmie mężczyzny. Także odczuwalne zmiany w występowaniu wzwodów o poranku, takie jak ich nieregularność, krótszy czas utrzymania mogą niepokoić, warto wtedy skonsultować się z urologiem, który wykluczy ewentualne problemy z prostatą, czy innymi składowymi organami męskiego układu moczowo-płciowego. Należy pamiętać, że wystąpienie porannej erekcji zależy od wielu czynników, chociażby jakości i długości snu, narażenia na stres, ilości składników mineralnych i witamin oraz ogólnego stanu zdrowia, dlatego chwilowy brak porannego wzwodu nie zawsze musi wskazywać na poważne schorzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *