Poranna erekcja

Poranna erekcja, zwana potocznie dość żartobliwie „porannym aligatorem” jest stanem odpowiedzi fizjologicznej, tzn. występującym w zdrowym organizmie. Wzwód o poranku jest zakończeniem serii wzwodów występujących prawidłowo nocą u mężczyzn sprawnych seksualnie. Kolejne nocne erekcje pojawiają się w fazie głębokiego snu – REM (faza szybkiego ruchu gałek ocznych – ang. rapid eye movement), gdy mózg zwiększa swoją aktywność, a w nasz organizm zwiększa wydajność procesów regeneracji.

Czynnikami wpływającymi na wystąpienie tego zjawiska jest głównie jakość snu, jego długość, stan zdrowia serca, wysokość ciśnienia tętniczego, a także dieta, nałogi, czy ilość stresu, na jaki dany mężczyzna jest narażony.

Naukowcy od dawna prowadzili badania mające na celu obserwację porannej erekcji u mężczyzn w różnym wieku, wczesne prace naukowe nie wykazały różnicy w porannym wzwodzie u starszych osób w porównaniu z tą występującą u młodszych. Natomiast w najnowszych badaniach wykazano, że poranne wzwody stopniowo zmieniają się wraz z wiekiem, zwykle chodzi o zmniejszenie sztywności prącia oraz długości erekcji, natomiast częstość jej występowania nie ulega wielkim zmianom. Może to mieć związek ze zmianami czasu snu wraz z wiekiem, u osób starszych sen jest o 2-3 godziny krótszy, w porównaniu do młodszych.

Jednym z powodów, dla których naukowcy badają poranne erekcje jest chęć użycia ich brak lub występowania jako narzędzi diagnostycznych w ustalaniu przyczyny zaburzeń wzwodów z powodów innych, niż psychologiczne. Zwykle pierwszym pytaniem skierowanym przez lekarza do pacjenta skarżącego się na brak satysfakcji ze współżycia jest to, czy występują u niego poranne wzwody, i czy są one pełne.

Jeżeli obserwuje się brak porannych erekcji, któremu towarzyszy także ich niewystępowanie w trakcie dnia, nawet w sytuacjach o charakterze erotycznym to może to być oznaką problemów psychologicznych lub fizycznych w organizmie mężczyzny. Także odczuwalne zmiany w występowaniu wzwodów o poranku, takie jak ich nieregularność, krótszy czas utrzymania mogą niepokoić, warto wtedy skonsultować się z urologiem, który wykluczy ewentualne problemy z prostatą, czy innymi składowymi organami męskiego układu moczowo-płciowego. Należy pamiętać, że wystąpienie porannej erekcji zależy od wielu czynników, chociażby jakości i długości snu, narażenia na stres, ilości składników mineralnych i witamin oraz ogólnego stanu zdrowia, dlatego chwilowy brak porannego wzwodu nie zawsze musi wskazywać na poważne schorzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *