Problem erekcji dręczy co dziesiątego mężczyznę, jednak zaledwie co trzeci decyduje się na leczenie, zwykle po długich namowach swojej partnerki, pozostali wstydzą się swojego problemu, starając się go ukryć za wszelka cenę. Wiadomo, że męska niemoc jest denerwująca nie tylko dla mężczyzny, ale i również kobiety. Jednak to kobieta szuka winy w sobie, swoim wyglądzie utwierdzając się w przekonaniu, że nie jest na tyle atrakcyjna dla swojego mężczyzny, aby poczuł ochotę na odbycie stosunku. Zazwyczaj problem erekcji tkwi w zbyt dużym stresie związanym z pracą, przemęczeniem, zbyt krótkim snem, czy problemami rodzinnymi. Jeśli mężczyzna czuje oparcie w swojej partnerce, może mu pomóc jej wyrozumiałość, cierpliwość oraz delikatność– są to trzy najbardziej działające na psychikę mężczyzny słowa prowadzące do sukcesu, jakim jest pozbycie się problemów z erekcją.
Aż 89% mężczyzn skarżących się na problemy z erekcją przyznaje, że najważniejszą rzeczą, jakiej oczekują od swojej partnerki w tym trudnym dla nich czasie jest zrozumienie. Na dalszy plan odchodzi wtedy seksowna bielizna, prowokowanie stosunku, istotne staje się przywrócenie panom pewności siebie oraz poczucia bezpieczeństwa.
Problemy z erekcją mogą wynikać z psychicznego napięcia, strachu przed sprawieniem partnerce zawodu, zwłaszcza wtedy, gdy już w przeszłości wzwód nie doszedł do skutku. Erekcja jest kontrolowana przez stężenia androgenów – męskich hormonów płciowych, których głównym przedstawicielem jest testosteron. Zaburzenia erekcji mogą wynikać z niedoborów w diecie, zwłaszcza jeśli chodzi o białka. Brak odpowiedniej ilości pierwiastków śladowych, takich jak cynk oraz witamin upośledza syntezę hormonów, koniecznych do stymulacji seksualnej.
Zaburzenia erekcji spotykają najczęściej mężczyzn po 40. roku życia, co ma związek zarówno ze spadkiem poziomu androgenów we krwi, jak również z manifestowaniem się schorzeń układu krążenia, zwłaszcza u panów palących papierosy.
Wysoki poziom cholesterolu spowodowany niewłaściwą, obfitą w nasycone tłuszcze dietą predysponuje do miażdżycy, która zwęża światło naczyń, przez co mniej krwi dostaje się do ciał jamistych prącia upośledzając wzwód.
Chwilowe zaburzenia erekcji mogą przytrafić się każdemu mężczyźnie, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, jeżeli nie pojawiają się one zbyt często, to nie należy się nimi zbytnio przejmować. Jeśli jednak problemy z erekcja trwają w czasie, to warto poddać się leczeniu – współczesna medycyna oferuje skuteczną terapię takich dysfunkcji.