Prostata, zwana także sterczem lub gruczołem krokowym jest bardzo ważną częścią męskiego układu płciowego. Najważniejszą rolą gruczołu krokowego jest wydzielanie i magazynowanie przezroczystego płynu, wchodzącego później w skład nasienia. U zdrowego mężczyzny prostata ma rozmiary nieco większe niż orzech włoski. Stercze otacza cewkę moczową poniżej pęcherza moczowego. W pobliżu prostaty zlokalizowana jest także końcowa część odbytnicy, z tego powodu część tego gruczołu może być wyczuwana w trakcie badania per rectum (przez odbyt).
U zdrowych mężczyzn prostata reguluje część funkcji seksualnych, ponieważ wpływa na poziom testosteronu, a także dlatego, iż otacza cewkę moczową, przez którą wydostaje się także nasienie. Powiększenie się rozmiarów gruczołu krokowego obserwuje się zwykle u mężczyzn po 60 roku życia. Większa niż wcześniej objętość tego narządu może powodować ucisk na moczowody, co objawia się parciem na mocz i utrudnionym jego oddawaniem. Badaniem diagnostycznym stosowanym do diagnozy zaburzeń prostaty jest, oprócz badania manualnego, oznaczanie PSA we krwi. Problemy z prostatą wymagają wizyty u lekarza, ze względu na zagrożenie transformacji nowotworowej nieleczonego rozrośniętego gruczołu.
Gruczoł sterczowy reaguje na poziom testosteronu i innych androgenów we krwi, co może odbijać się na intensywności popędu seksualnego, a także zdolności do erekcji i ejakulacji. Mężczyźni z zaburzeniami prostaty mogą prezentować zaburzenia wzwodu, głównie w postaci jego nieutrzymywania przez dostatecznie długi czas. W leczeniu schorzeń prostaty, zwłaszcza jej łagodnego przerostu wdraża się leki steroidowe, które mogą przyczyniać się do obniżania apetytu na seks, oraz do zaburzania erekcji. Ma to miejsce w przeważającej liczbie przypadków, gdzie terapia lekami steroidowymi prowadzona jest przez stosunkowo długi okres czasu.
Stymulacja prostaty jest często porównywana ze stymulacją punktu G pochwy u kobiet, ponieważ czynność ta może prowadzić do wystąpienia intensywnego orgazmu. Skurcz stercza powoduje wyrzut spermy przez prącie na zewnątrz, czyli wytrysk, któremu zwykle towarzyszy orgazm. Większa część płynu produkowanego przez stercze jest wyrzucana w pierwszej fazie ejakulacji. U niektórych panów erekcja spowodowana drażnieniem prostaty może występować nawet podczas badania lekarskiego, które wykorzystuje ucisk na ten narząd, co może stwarzać niezręczne sytuacje. U wielu mężczyzn bi- i homoseksualnych masowanie prostaty lub jej drażnienie podczas stosunku analnego wywołuje silny wzwód.