Wzwód, inaczej nazywany erekcją jest to podnoszenie się prącia, w wyniku zwiększania jego długości i objętość oraz twardości na skutek wypełniania ciał jamistych krwią. Erekcja jest niezbędnie potrzebna, aby mężczyzna mógł penetrować pochwę swojej partnerki podczas współżycia płciowego. U zdrowych mężczyzn wzwód występuje po zadziałaniu bodźców dotykowych, wizualnych czy nawet na samą myśl o charakterze erotycznym. Niestety nie wszyscy panowie maja tyle szczęścia, aby zawsze cieszyć się udaną erekcją. Problemy związane z uzyskaniem wzwodu uniemożliwiające odbycie stosunku seksualnego określamy jako zaburzenia erekcji.
Zaburzenia wzwodu są to stany, w których penis nie osiąga wystarczającego wypełnienia jam krwią, aby mężczyzna mógł efektywnie współżyć, lub gdy prącie w prawdzie wypełnia się krwią, lecz szybko opada, co także stanowi niemożność odbywania kontaktów seksualnych. Dysfunkcje seksualne odbierają panom radość czerpaną uprzednio z udanego współżycia, nierzadko są też przyczyną niezadowolenia kobiet, które tracą towarzyszy miłosnych uniesień i często w przykry sposób demonstrują brak zrozumienia dla takich sytuacji. Konflikty z partnerką, ciągłe napięcie emocjonalne oraz obwinianie siebie za całą sytuację tylko potęguje występowanie tych zaburzeń.
Szacuje się, że zaburzenia erekcji dotyczą co najmniej jednego na dziesięciu panów. mogą one występować w każdym wieku, chociaż grupą wiekową, u której najczęściej są one najczęściej notowane jest przedział między 40 a 60 rokiem życia.
Panowie dojrzali mają niższy poziom testosteronu, dlatego też ich apetyt na seks maleje. Obniżenie stężenia androgenów – męskich hormonów płciowych, starzenie się organizmu, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, nadciśnienie czy wysoki poziom cholesterolu we krwi przyczyniają się do spadku sprawności seksualnej. Przy chorobach serca obserwuje się mniejsza ilość krwi dopływającą do genitaliów, co nie pozwala na jej zatrzymanie i powiększanie rozmiarów prącia. Nadciśnienie tętnicze także zaburza wzwód, ponieważ silnie skurczone naczynia krwionośne prawie nie oddają ciałom jamistym penisa.
U młodych mężczyzn erekcja może nie dochodzić do skutku przez działanie niekorzystnych czynników psychogennych, takich jak strach przed niepodołaniem zadaniu, obawa przed ośmieszeniem się, czy też stres przed pierwszym kontaktem seksualnym. Organizm osoby bardzo wcześnie rozpoczynającej współżycie może nie być wystarczająco wydolny, aby wygenerować odpowiednio długi i mocny wzwód. Poza tym, młodzi mężczyźni, którzy uprawiają sporty wymagające dużego wysiłku fizycznego mogą cierpieć na niewystępowanie erekcji lub jej niewystarczające trwanie w czasie. Objawy te ustępują po zmniejszeniu intensywności treningów.